CAT Practice Question and Answer
8Q: The average age of a class is 19 years. While the average age of girls is 18 and that of boys is 21. If the number of girls in the class is 16, Find the number of Boys in the class? 3661 05b5cc6bce4d2b4197774d8a2
5b5cc6bce4d2b4197774d8a2- 112false
- 210false
- 38true
- 46false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "8"
Explanation :
Answer: C) 8 Explanation: Let the number of boys = x From the given data, => [21x + 16(18)]/(x+16) = 19 => 21x - 19x = 19(16) - 16(18) => 2x = 16 => x = 8 Therefore, the number of boys in the class = 8.
Q: The average number of visitors of a library in the first 4 days of a week was 58. The average for the 2nd, 3rd, 4th and 5th days was 60.If the number of visitors on the 1st and 5th days were in the ratio 8 : 9. Then what is the number of visitors on the 5th day of the library ? 3660 05b5cc74ae4d2b4197774fac7
5b5cc74ae4d2b4197774fac7- 154false
- 264false
- 368false
- 472true
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 4. "72"
Explanation :
Answer: D) 72 Explanation: If number of visitors on 1st, 2nd, 3rd, 4th & 5th day are k, l, m, n & o respectively, thenk + l + m + n = 58 x 4 = 232 ---- (i) & l + m + n + o = 60 x 4 = 240 ---- (ii)Subtracting (i) from (ii), we get o-k = 8 ---(iii)Given, k/o = 8/9 ----(iv)So from (iii) & (iv), we geta = 64, e = 72Therefore, number of visitors on 5th day is 72.
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer :
Explanation :
1. Answer : 2 Explanation : Productivity = Total production/area of Agr.land Productivity of UP = [ (35000+30000+25000) / (30/100) ] = 300000 Productivity of MP = [ (30000+37500+27500) / (25/100) ] = 380000 Productivity of Bihar = [ (22500+27500+25000) / (20/100) ] = 375000 Productivity of Odisha = [ (22500+15000+10000) / (5/100) ]= 950000 Productivity of Haryana = [ (30000+25000+35000) / (8/100) ] = 1125000 Productivity of Punjab = [ (40000+35000+30000) / (12/100) ] = 875000 The Productivity of Haryana is the maximum. 2. Answer : 5 Explanation : Production of Punjab is maximum = 105000 tonnes 3. Answer : 3 Explanation : Production of Wheat in Punjab = 40000 tones Production of Maize in Odisha = 10000 tones Required % = (40000 - 10000)/100 = 300% 4. Answer : 4 Explanation : The ratio of prodution of Rice in Bihar to the production of Wheat in Haryana = 25000 tonnes : 25000 tonnes = 1 : 1 5. Answer : 1 Explanation : Income of MP from export of 40% of Rice at the rate of Rs.30 per kg = Rs.39crore Income of UP from export of 30% of Rice at the rate of Rs.32 per kg = Rs.28.8 crore Required ratio = 39 : 28.8 = 390 : 288 = 65 : 48
Q: A compass always points to 3636 25b5cc60ae4d2b4197774b572
5b5cc60ae4d2b4197774b572- 1Northfalse
- 2Magnetic northtrue
- 3Magnetic Southfalse
- 4Southfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "Magnetic north"
Explanation :
Answer: B) Magnetic north Explanation: Wherever on earth we hold a compass, the needle points towards the magnetic North Pole. A compass is a great tool for navigation. Compass is widely used in aircrafts, ships, military services,...
Q: National Highway No: _____ is called as Shershah Suri Marg ? 3635 05b5cc6c5e4d2b4197774dd00
5b5cc6c5e4d2b4197774dd00- 1NH-1true
- 2NH-3false
- 3NH-7false
- 4NH-5false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "NH-1"
Explanation :
Answer: A) NH-1 Explanation: N.H. 1 is also called The Sher Shah Suri Marg between Delhi and Amritsar.
Q: Time taken by P alone to finish a work is 50% more than the time taken by P and Q together. Q is thrice as efficient as R. If Q and R together can complete the work in 22.5 days, then how many days will P alone take to complete the work ? 3634 05b5cc6c5e4d2b4197774dd05
5b5cc6c5e4d2b4197774dd05- 117 daysfalse
- 211 daysfalse
- 315 daystrue
- 416 daysfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "15 days"
Explanation :
Answer: C) 15 days Explanation: We know that Time is inversely proportional to Efficiency Here given time ratio of P & P+Q as P/P+Q = 150/100 = 3:2 Efficiency ratio of P & Q as P:Q = 2:1 ....(1) Given Efficiency ratio of Q & R as Q:R = 3:1 ....(2) From (1) & (2), we get P:Q:R = 6:3:1 P alone can finish the work in 22.5(3+1)/6 = 15 days.
Q: Study of the sun is called 3616 05b5cc6a2e4d2b4197774cb60
5b5cc6a2e4d2b4197774cb60- 1Coronagraphyfalse
- 2Seismographyfalse
- 3Helioseismologytrue
- 4Heliographyfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "Helioseismology"
Explanation :
Answer: C) Helioseismology Explanation: Helioseismology is the study of the solar interior using observations of waves on the Sun's surface. It has done much to improve our understanding of the interior of the Sun, testing the physical inputs used to model stellar interiors and providing a detailed map of the Sun's structure and internal rotation.
Q: An accurate clock shows 7 o'clock in the morning. Through how may degrees will the hour hand rotate when the clock shows 3 o'clock in the afternoon? 3609 05b5cc77ae4d2b41977750138
5b5cc77ae4d2b41977750138- 1144ºfalse
- 2168ºfalse
- 3180ºtrue
- 4150ºfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "180º"
Explanation :
Answer: C) 180º Explanation: Angle traced by the hour hand in 6 hours =360o12×6 = 180o.

