GATE Practice Question and Answer

Q: In a race of 1000 m, A can beat by 100 m, in a race of 800m, B can beat C by 100m. By how many meters will A beat C in a race of 600 m ? 3488 0

  • 1
    127.5 m
    Correct
    Wrong
  • 2
    254 m
    Correct
    Wrong
  • 3
    184 m
    Correct
    Wrong
  • 4
    212 m
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 1. "127.5 m"
Explanation :

Answer: A) 127.5 m Explanation: When A runs 1000 m, B runs 900 m and when B runs 800 m, C runs 700 m. When B runs 900 m, distance that C runs = (900 x 700)/800 = 6300/8 = 787.5 m. In a race of 1000 m, A beats C by (1000 - 787.5) = 212.5 m to C. In a race of 600 m, the number of meters by which A beats C = (600 x 212.5)/1000 = 127.5 m.

Q: A man spend Rs. 810 in buying trouser at Rs. 70 each and shirt at Rs. 30 each. What will be the ratio of trouser and shirt when the maximum number of trouser is purchased ? 3478 0

  • 1
    1:3
    Correct
    Wrong
  • 2
    2:1
    Correct
    Wrong
  • 3
    3:2
    Correct
    Wrong
  • 4
    2:3
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 3. "3:2"
Explanation :

Answer: C) 3:2 Explanation: Let us assume S as number of shirts and T as number of trousersGiven that each trouser cost = Rs.70 and that of shirt = Rs.30Therefore, 70 T + 30 S = 810=> 7T + 3S = 81......(1)T = ( 81 - 3S )/7 We need to find the least value of S which will make (81 - 3S) divisible by 7 to get maximum value of TSimplifying by taking 3 as common factor i.e, 3(27-S) / 7In the above equation least value of S as 6 so that 27- 3S becomes divisible by 7 Hence T = (81-3xS)/7 = (81-3x6)/7 = 63/7 = 9 Hence for S, put T in eq(1), we getS = 81-7(9)/3 = 81-63 / 3 = 18/3 = 6.The ratio of T:S = 9:6 = 3:2.

  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer :
Explanation :

They walked and did this. It was never specified that the boat was at sea. Since this logic is observed by them to tackle situation.

Q: Which statement best describes an O3 molecule? 3473 0

  • 1
    The double bond in ozone switches back and forth between the two outer oxygen atoms
    Correct
    Wrong
  • 2
    An ozone molecule contains one single bond and one double bond
    Correct
    Wrong
  • 3
    Each atom in ozone is connected to another atom by 1.5 bonds.
    Correct
    Wrong
  • 4
    None
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 2. "An ozone molecule contains one single bond and one double bond"
Explanation :

Answer: B) An ozone molecule contains one single bond and one double bond Explanation: Ozone molecule has one single bond and one double bond.

Q: In a regular week, there are 5 working days and for each day, the working hours are 8. A man gets Rs. 2.40 per hour for regular work and Rs. 3.20 per hours for overtime. If he earns Rs. 432 in 4 weeks, then how many hours does he work for ? 3464 0

  • 1
    145
    Correct
    Wrong
  • 2
    165
    Correct
    Wrong
  • 3
    175
    Correct
    Wrong
  • 4
    135
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 3. "175"
Explanation :

Answer: C) 175 Explanation: Given that,  working days = 5  working hours = 8  A man get rupess per hour is Rs.2.40  So in one day the man get total rupees is 2.40 x 8 = 19.2  So in 5 days week the man get total rupees is 19.2 x 5 = 96  So in 4 week the man get total rupees is 96 x 4 = 384  So the man worked for = 160hours in 4 weeks    But given that the man earned Rs.432    Hence remaning money is (432-384 = 48)which is earn by doing overtime work   Overtime hours  = 48/3.20 = 15 So total worked hours is = 15 + 160 = 175.

Q: The shadow zone exists because 3454 0

  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer :
Explanation :

The shadow zone is the area of the earth from angular distances of 104 to 140 degrees from a given earthquake that does not receive any direct P waves. The shadow zone results from S waves being stopped entirely by the liquid core and P waves being bent (refracted) by the liquid core. There are two types of Shadow zones: one for P waves and one for S waves.   P wave shadows between 104-140 degree, both sides; S wave shadow from 105 of one side to 105 of the other.

Q: If NAMO = 172 and OM = 56  then, SHIVAY = ? 3454 0

  • 1
    606
    Correct
    Wrong
  • 2
    415
    Correct
    Wrong
  • 3
    504
    Correct
    Wrong
  • 4
    404
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 3. "504"
Explanation :

Answer: C) 504 Explanation: (COUNTING OF LETTERS) NAMO = 14 + 1 + 13 + 15 = 43 x 4 = 172,  OM = 15 + 13 = 28 x 2 = 56, SHIVAY = 19 + 8 + 9 + 22 + 1 + 25 = 84 x 6 = 504

Q: What is the next number in the given Number Series? 5, 24, 94, 279, ? 3447 0

  • 1
    587
    Correct
    Wrong
  • 2
    554
    Correct
    Wrong
  • 3
    489
    Correct
    Wrong
  • 4
    499
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 2. "554"
Explanation :

Answer: B) 554 Explanation: The given number series follows a pattern that 5 x 5 – 1 = 24 24 x 4 – 2 = 94 94 x 3 – 3 = 279 279 x 2 – 4 = 554

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully