GATE Practice Question and Answer

Q: A person sold two cows each for Rs.9900. If he gained 10% on one and lost 20% on the other, then which of the following is true ? 3142 0

  • 1
    He lost Rs. 200
    Correct
    Wrong
  • 2
    He gained Rs. 200
    Correct
    Wrong
  • 3
    Neither he gained nor lost
    Correct
    Wrong
  • 4
    None of the above
    Correct
    Wrong
  • Show Answer
  • Workspace

Answer : 4. "None of the above"
Explanation :

Answer: D) None of the above Explanation: In first he got Rs. 990 But in second he lost Rs. 1980 So he lost Rs. 990.

Q: Happiness is to 517768399 as senipah is to 3140 0

  • 1
    9836715
    Correct
    Wrong
  • 2
    9386615
    Correct
    Wrong
  • 3
    9386715
    Correct
    Wrong
  • 4
    9386517
    Correct
    Wrong
  • Show Answer
  • Workspace

Answer : 3. "9386715"
Explanation :

Answer: C) 9386715 Explanation: If each consecutive letter in "happiness" relates to the consecutive numbers in 517768399, then H=5, A=1, P=7, I=6, N=8, E=3 and S=9. Using the numbers that relate to the letters in 'senipah', you will arrive at SENIPAH = 9386715.   Hence, Happiness is to 517768399 as senipah is to 9386715.

Q: Which pair of atoms has the highest electronegativity difference?   (Calcium's electronegativity is 1.0 Fluorine's electronegativity is 4.0 Hydrogen's electronegativity is 2.2 Sodium's electronegativity is 0.93) 3138 0

  • 1
    F-F
    Correct
    Wrong
  • 2
    Ca-F
    Correct
    Wrong
  • 3
    H-F
    Correct
    Wrong
  • 4
    Na-F
    Correct
    Wrong
  • Show Answer
  • Workspace

Answer : 4. "Na-F"
Explanation :

Answer: D) Na-F Explanation: F-F = 4 - 4 = 0 Ca-F = 4 - 1 = 3.0 H-F = 4 - 2.2 = 1.8 Na-F = 4 - 0.93 = 3.07   Hence, the highest electronegativity difference is in Na-F.

Q: In a class 60% of the students pass in English and 45% pass in Hindi. If 25% of them pass in both subjects, what percentage of the students fail in both the subjects? 3136 1

  • 1
    20%
    Correct
    Wrong
  • 2
    25%
    Correct
    Wrong
  • 3
    30%
    Correct
    Wrong
  • 4
    15%
    Correct
    Wrong
  • Show Answer
  • Workspace

Answer : 1. "20%"
Explanation :

Answer: A) 20% Explanation: Percentage of students passed in English = 60% Percentage of students passed in Hindi = 45% Percentage of students passed in both subjects = 25% ATQ, Percentage of students passed in only English = 60 - 25 = 35% Percentage of students passed in only Hindi = 45 - 25 = 20% Therefore, Percentage of students failed = 100 - (35 + 25 + 20) = 100 - 80 = 20%.

Q: A merchant buys two articles for Rs.600. He sells one of them at a profit of 22% and the other at a loss of 8% and makes no profit or loss in the end. What is the selling price of the article that he sold at a loss ? 3136 0

  • 1
    Rs. 404.80
    Correct
    Wrong
  • 2
    Rs. 536.80
    Correct
    Wrong
  • 3
    Rs.440
    Correct
    Wrong
  • 4
    Rs. 160
    Correct
    Wrong
  • Show Answer
  • Workspace

Answer : 1. "Rs. 404.80"
Explanation :

Answer: A) Rs. 404.80 Explanation: Let C1 be the cost price of the first article and C2 be the cost price of the second article.Let the first article be sold at a profit of 22%, while the second one be sold at a loss of 8%. We know, C1 + C2 = 600.The first article was sold at a profit of 22%. Therefore, the selling price of the first article = C1 + (22/100)C1 = 1.22C1The second article was sold at a loss of 8%. Therefore, the selling price of the second article = C2 - (8/100)C2 = 0.92C2. The total selling price of the first and second article = 1.22C1 + 0.92C2. As the merchant did not make any profit or loss in the entire transaction, his combined selling price of article 1 and 2 is the same as the cost price of article 1 and 2. Therefore, 1.22C1 + 0.92C2 = C1+C2 = 600As C1 + C2 = 600, C2 = 600 - C1. Substituting this in 1.22C1 + 0.92C2 = 600, we get1.22C1 + 0.92(600 - C1) = 600or 1.22C1 - 0.92C1 = 600 - 0.92*600or 0.3C1 = 0.08*600 = 48or C1 = 48/(0.3) = 160.If C1 = 160, then C2 = 600 - 160 = 440.The item that is sold at loss is article 2. The selling price of article 2 = 0.92*C2 = 0.92*440 = 404.80.

Q: Equal quantities of three mixtures of milk and water are mixed in the ratio 1:2, 2:3 and 3:4. The ratio of water and milk in the mixture is ? 3133 0

  • 1
    193 : 122
    Correct
    Wrong
  • 2
    97 : 102
    Correct
    Wrong
  • 3
    115 : 201
    Correct
    Wrong
  • 4
    147 : 185
    Correct
    Wrong
  • Show Answer
  • Workspace

Answer : 1. "193 : 122"
Explanation :

Answer: A) 193 : 122 Explanation: Given the three mixtures ratio as (1:2),(2:3),(3:4) (1+2),(2+3),(3+4) Total content = 3,5,7   Given equal quantities of the three mixtures are mixed, then LCM of 3, 5, 7 = 105 105/3 = 35 , 105/5 = 21 , 105/7 = 15   Now, the individual equal quantity ratios are (35x1, 35x2), (21x2, 21x3), (15x3, 15x4)  i.e (35,70), (42,63), (45,60)   So overall mixture ratio of milk and water is 35+42+45 : 70+63+60 122:193   But in the question asked the ratio of water to milk = 193 : 122

Q: P and Q were assigned to do a work for an amount of 1200. P alone can do it in 15 days while Q can do it in 12 days. With the help of R they finish the work in 6 days. Find the share of R ? 3133 0

  • 1
    120
    Correct
    Wrong
  • 2
    240
    Correct
    Wrong
  • 3
    360
    Correct
    Wrong
  • 4
    180
    Correct
    Wrong
  • Show Answer
  • Workspace

Answer : 1. "120"
Explanation :

Answer: A) 120 Explanation: 1/15 + 1/12 + 1/R = 1/6, we got R = 60 (it means R will take 60 days to complete the work alone) so ratio of work done by P:Q:R = 1/15 : 1/12 : 1/60 = 5 : 4 : 1 so R share = (1/10) x 1200 = 120.

Q: A does half as much work as Band C does half as much work as A and B together. If C alone can finish the work in 40 days, then together ,all will finish the work in  ? 3131 0

  • 1
    17 + 4/7 days
    Correct
    Wrong
  • 2
    13 + 1/3 days
    Correct
    Wrong
  • 3
    15 + 3/2 days
    Correct
    Wrong
  • 4
    16 days
    Correct
    Wrong
  • Show Answer
  • Workspace

Answer : 2. "13 + 1/3 days"
Explanation :

Answer: B) 13 + 1/3 days Explanation: C alone can finish the work in 40 days.As given C does half as much work as A and B together => (A + B) can do it in 20 days(A + B)s 1 days wok = 1/20.A's 1 days work : B's 1 days Work = 1/2 : 1 = 1:2(given)A's 1 day’s work = (1/20) x (1/3) = (1/60) [Divide 1/20 in the raio 1:2]B's 1 days work = (1/20) x (2/3) = 1/30(A+B+C)'s 1 day's work = (1/60) + (1/30) + (1/40) = 9/120 = 3/40 All the three together will finish it in 40/3 = 13 and 1/3 days.

  Report Error

Please Enter Message
Error Reported Successfully

  Report Error

Please Enter Message
Error Reported Successfully

  Report Error

Please Enter Message
Error Reported Successfully

  Report Error

Please Enter Message
Error Reported Successfully

  Report Error

Please Enter Message
Error Reported Successfully

  Report Error

Please Enter Message
Error Reported Successfully

  Report Error

Please Enter Message
Error Reported Successfully

  Report Error

Please Enter Message
Error Reported Successfully