Quantitative Aptitude Practice Question and Answer
8Q: Joel travels the first 3 hours of his journey at 60 mph speed and the remaining 5 hours at 24 mph speed. What is the average speed of Joel's travel in kmph ? 1547 05b5cc6d3e4d2b4197774e4a0
5b5cc6d3e4d2b4197774e4a0- 138 kmphfalse
- 240 kmphfalse
- 360 kmphtrue
- 454 kmphfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "60 kmph"
Explanation :
Answer: C) 60 kmph Explanation: Average speed = Total distance / Total time. Total distance traveled by Joel = Distance covered in the first 3 hours + Distance covered in the next 5 hours. Distance covered in the first 3 hours = 3 x 60 = 180 milesDistance covered in the next 5 hours = 5 x 24 = 120 miles Therefore, total distance traveled = 180 + 120 = 300 miles. Total time taken = 3 + 5 = 8 hours. Average speed = 300/8 = 37.5 mph. we know that 1 mile = 1.6 kms => 37.5 miles = 37.5 x 1.6 = 60 kms Average speed in Kmph = 60 kmph.
Q: How many seconds will a 600 m long train take to cross a man walking with a speed of 7 km/hr in the direction of the moving train if the speed of the train is 67 km/hr ? 1546 05b5cc6dfe4d2b4197774eb20
5b5cc6dfe4d2b4197774eb20- 129 secfalse
- 258 secfalse
- 336 sectrue
- 444 secfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "36 sec"
Explanation :
Answer: C) 36 sec Explanation: Speed of train relative to man = 67 - 7 = 60 km/hr.= 60 x 5/18 = 50/3 m/sec. Time taken to pass the man = 600 x 3/50 = 36 sec.
Q: 5% of 40,000 is 1545 05b5cc6ade4d2b4197774d0ee
5b5cc6ade4d2b4197774d0ee- 120000false
- 22000true
- 3200false
- 420false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "2000"
Explanation :
Answer: B) 2000 Explanation: 5% of 40,000 = 5100 × 40,000 = 5 × 400 = 2,000 Hence, 5% of 40,000 = 2,000.
Q: On retirement, a woman gets Rs. 1,45,440 of her provident fund which she invests in a scheme at 20% per annum. Her monthly income from this scheme will be 1545 05b5cc6a2e4d2b4197774cb9e
5b5cc6a2e4d2b4197774cb9e- 1Rs. 2550false
- 2Rs. 2424true
- 3Rs. 2224false
- 4Rs. 2380false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "Rs. 2424"
Explanation :
Answer: B) Rs. 2424 Explanation: Now, the principal amount P = Rs. 1,45,440 Rate of interest R = 20%/annum Now monthly income I = PTR/100 = 1,45,440 x 20 x 1/100 x 12 = 2908800/1200 = Rs. 2424. Hence, her monthly income = Rs. 2424.
Q: An express traveled at an average speed of 100 km/hr, stopping for 4 min after every 75 km. How long did it take to reach its destination 600 km from the starting point ? 1544 05b5cc6e1e4d2b4197774eba7
5b5cc6e1e4d2b4197774eba7- 16 hrs 24 minfalse
- 26 hrsfalse
- 37 hrs 21 minfalse
- 46 hrs 28 mintrue
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 4. "6 hrs 28 min"
Explanation :
Answer: D) 6 hrs 28 min Explanation: Time taken to cover 600 km = 600/100 = 6 hrs. Number of stoppages = 600/75 - 1 = 7 Total time of stoppages = 4 x 7 = 28 min Hence, total time taken = 6 hrs 28 min.
Q: Find the C.I. on Rs. 15,225 for 9 months at 16% per annum compounded quarterly ? 1541 05b5cc6dfe4d2b4197774eafd
5b5cc6dfe4d2b4197774eafd- 1Rs. 1911false
- 2Rs. 1909false
- 3Rs. 1901true
- 4Rs. 1907false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "Rs. 1901"
Explanation :
Answer: C) Rs. 1901 Explanation: P = Rs. 15225, n = 9 months = 3 quarters, R = 16% p.a. per quarter. Amount = 15225x1+41003 = (15225 x 26/25 x 26/25 x 26/25) = Rs. 17126.05 => C.I. = 17126 - 15625 = Rs. 1901.05.
Q: At an examination in which maximum marks are 500. K got 10% less than L, L got 25% more than M and M got 20% less than N. If K got 360 marks what percentage of marks was obtained by N ? 1541 05b5cc6c9e4d2b4197774dfab
5b5cc6c9e4d2b4197774dfab- 180true
- 287false
- 378false
- 476false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "80"
Explanation :
Answer: A) 80 Explanation: Let marks obtained by N = x M's marks = 0.80x L's marks = 1.25 (0.80x) K's marks = (0.90) (1.25) (0.80x) = 0.9x But 0.9x = 360 ⇒ x = 400 Percentage of Marks obtained by N = 400 x 100/500 = 80%
Q: The price of an article has been reduced by 35%. In order to restore the original price the new price must be increased by ? 1539 05b5cc6dfe4d2b4197774eae4
5b5cc6dfe4d2b4197774eae4- 151.8 %false
- 249.25 %false
- 347.2 %false
- 453.84 %true
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 4. "53.84 %"
Explanation :
Answer: D) 53.84 % Explanation: 100 65 -------65 ------- 35100 ------ ? => 53.84 %

