Quantitative Aptitude Practice Question and Answer

Q: 5 years ago Sushma was 5 times as old as her Son. 5 years hence her age will be 8 less than three times the corresponding age of her Son. Find their ages ? 4003 0

  • 1
    24 and 13 years
    Correct
    Wrong
  • 2
    48 and 24 years
    Correct
    Wrong
  • 3
    35 and 11 years
    Correct
    Wrong
  • 4
    33 and 15 years
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 3. "35 and 11 years"
Explanation :

Answer: C) 35 and 11 years Explanation: Let the age of sushma be x and the age of her son is yThen five years before x-5=5(y-5) ...(1)Five years hence x+5 = 3(y+5)-8 .....(2) By soving (1) & (2), we get5y - 15 = 3y + 7y = 11 => x = 35 Therefore, the age of Sushma = 35 and her son = 11.

Q: A bus starts from point A to reach at B at 6 am at 60 kmph speed. Another bus starts from point B to reach at A at 50 kmph speed at 8 am. The distance between the two points is 450 km, find at what time both buses will meet. 3994 0

  • 1
    9 am
    Correct
    Wrong
  • 2
    10 am
    Correct
    Wrong
  • 3
    11 am
    Correct
    Wrong
  • 4
    none of these
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 3. "11 am "

Q: A group of men can complete a job in K hours. After every 4 hours, half the number of men working at that point of time leave the job. Continuing this way if the job is finished in 16 hours, what is the value of K ? 3983 0

  • 1
    7 hrs
    Correct
    Wrong
  • 2
    7.5 hrs
    Correct
    Wrong
  • 3
    8 hrs
    Correct
    Wrong
  • 4
    8.25 hrs
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 2. "7.5 hrs"
Explanation :

Answer: B) 7.5 hrs Explanation: Let there are L men job requires LK man hours.   job completed in first 4 hrs = L x 4 = 4L job completed in next 4 hrs = 4 x L/2 = 2L job completed in next 4 hrs = 4 x L/4 = L job completed in last 4 hrs = 4 x L/8 = L/2 4L + 2L + L + L/2 = KL K = 7+1/2 = 7.5 hours.

Q: Two solutions have milk & water in the ratio 7:5 and 6:11. Find the proportion in which these two solutions should Be mixed so that the resulting solution has 1 part milk and 2 parts water ? 3957 0

  • 1
    7 : 12
    Correct
    Wrong
  • 2
    8 : 13
    Correct
    Wrong
  • 3
    9 : 4
    Correct
    Wrong
  • 4
    2 : 5
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 2. "8 : 13"
Explanation :

Answer: B) 8 : 13 Explanation: To get the solution that contains 1 part of milk and two parts of water,they must be mixed in the ratio as7x+6x/5y+11y = 1/226x = 16yx/y = 16/26x/y = 8/13

  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 2. "30 min"
Explanation :

Answer: B) 30 min Explanation: Distance travelled by Ramu = 45 x 4 = 180 km Somu travelled the same distance in 6 hours. His speed = 180/6 = 30 km/hr Hence in the conditional case, Ramu's speed = 45 - 9 = 36 km/hr and Somu's speed = 30 + 10 = 40km/hr. Therefore travel time of Ramu and Somu would be 5 hours and 4.5 hours respectively. Hence difference in the time taken = 0.5 hours = 30 minutes.

  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 2. "Rs.17,500"
Explanation :

Answer: B) Rs.17,500 Explanation: Let’s assume John bought the laptop for Rs. 100He then sells it to Mark at a loss of 20% => Rs. 80,Who consequently sells it to Kevin at a profit of 25% =>  Rs. 100Then, Kevin sells it back to Mark for Rs. 90 (Rs.4.50 for every Rs. 5 that he had paid initially), so he suffers a loss of Rs. 10Therefore, for Rs. 100 there is a loss of Rs. 10,Then for Rs. 1,75,000 there will be a loss of Rs. 17,500.

Q: If there are 150 questions in a 3 hr examination. Among these questions 50 are type A problems, which requires twice as much as time be spent on the rest of the type B problems. How many minutes should be spent on type A problems ? 3941 0

  • 1
    75 min
    Correct
    Wrong
  • 2
    82 min
    Correct
    Wrong
  • 3
    90 min
    Correct
    Wrong
  • 4
    101 min
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 3. "90 min"
Explanation :

Answer: C) 90 min Explanation: Let X = Time taken for each of Type B Problems(100 Problems)And 2X = Time taken for each of Type A problems(50 problems) Total time period = 3hrs = 3 x 60min = 180 minutes 100X + 50(2X) = 180100X + 100X = 180200X = 180 min X = 180/200X = 0.90 min By convertiing into seconds, X = 0.90 x 60 secondsX = 54 sec So, time taken for Part A problems is = 54 x 2 x 50 = 5400 seconds= 5400/60sec = 90 minutes.

Q: A vertical toy 18 cm long casts a shadow 8 cm long on the ground. At the same time a pole casts a shadow 48 m. long on the ground. Then find the height of the pole ? 3941 0

  • 1
    1080 cm
    Correct
    Wrong
  • 2
    180 m
    Correct
    Wrong
  • 3
    108 m
    Correct
    Wrong
  • 4
    118 cm
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 3. "108 m"
Explanation :

Answer: C) 108 m Explanation: We know the rule that,   At particular time for all object , ratio of height and shadow are same.   Let the height of the pole be 'H'   Then  188=H48   => H = 108 m.

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully