Quantitative Aptitude Practice Question and Answer

Q: 5% people of a village in India died by dengue, 15% of the remainder left the village on account of fear. If now the population is reduced to 3553, how much was it in the beginning ? 2741 0

  • 1
    4400
    Correct
    Wrong
  • 2
    3100
    Correct
    Wrong
  • 3
    2800
    Correct
    Wrong
  • 4
    5600
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 1. "4400"
Explanation :

Answer: A) 4400 Explanation: Let 'P' be the original population at the beginning P x (95/100) x (85/100) = 3553 P = 4400.

Q: A driver of auto rickshaw makes a profit of 20% on every trip when he carries 3 passengers and the price of petrol is Rs. 30 a litre. Find the % profit for the same journey if he goes for 4 passengers per trip and the price of petrol reduces to Rs. 24 litres ? 2739 0

  • 1
    68%
    Correct
    Wrong
  • 2
    80%
    Correct
    Wrong
  • 3
    75%
    Correct
    Wrong
  • 4
    100%
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 4. "100%"
Explanation :

Answer: D) 100% Explanation: When 3 passengers income was 3xexpense= Rs.30 profit =20% of 30 = Rs.6 That means his earning is Rs.36. so that per passenger fare must be Rs.12. When 4 passengersearning = 12x4=Rs.48.expense =Rs.24.profit = Rs.24 = 100%

Q:

Mr. Khanna took a loan of Rs 10,000 on simple interest for two years at the rate 3% per annum. The total amount that he will be paying as interest in 2 year is 3% of his monthly salary. What his monthly salary?

2728 0

  • 1
    Rs 30,000
    Correct
    Wrong
  • 2
    Rs 16,000
    Correct
    Wrong
  • 3
    Rs 20,000
    Correct
    Wrong
  • 4
    Rs 12,000
    Correct
    Wrong
  • 5
    None of these
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 3. "Rs 20,000"
Explanation :

3% of SI=PRT/100

10,000*3*2/100= 3 of x
then x =20,000

Q: Two trains start from same place at same time at right angles to each other. Their speeds are 36km/hr and 48km/hr respectively. After 30 seconds the distance between them will be ? 2710 0

  • 1
    900 mts
    Correct
    Wrong
  • 2
    300 mts
    Correct
    Wrong
  • 3
    250 mts
    Correct
    Wrong
  • 4
    500 mts
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 4. "500 mts"
Explanation :

Answer: D) 500 mts Explanation: Using pythagarous theorem,distance travelled by first train = 36x5/18x30 = 300mdistance travelled by second train = 48x5/18x30 = 400mso distance between them =√( 90000 + 160000) = √250000 = 500mts.

Q: Total number of students in 3 classes of a school is 333 . The number of students in class 1 and 2 are in 3:5 ratio and 2 and 3 class are 7:11 ratio . What is the strength of class that has highest number of students ? 2710 0

  • 1
    125
    Correct
    Wrong
  • 2
    155
    Correct
    Wrong
  • 3
    135
    Correct
    Wrong
  • 4
    165
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 4. "165"
Explanation :

Answer: D) 165 Explanation: Ratio C1:C2 = 3:5 and C2:C3 = 7:11So C1:C2:C3 = 21 : 35 : 55Let the strength of three classes are 21x, 35x and 55x respectively, then Given that 21x + 35x + 55x = 333=> 111x = 333 or x=3So strength of the class with highest number of students =55x = 55x3 = 165.

Q: Five boxes of bananas sell for Rs. 30. how many boxes can you buy for Rs.9? 2700 0

  • 1
    2
    Correct
    Wrong
  • 2
    1.5
    Correct
    Wrong
  • 3
    1.25
    Correct
    Wrong
  • 4
    2.5
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 2. "1.5"
Explanation :

Answer: B) 1.5 Explanation: Given Five boxes of bananas sell for Rs. 30. => 1 Box of Bananas for = 30/5 = Rs. 6   Then, for Rs. 9 => 9/6 = 3/2 = 1.5   Hence, for Rs. 9, 1.5 box of bananas can buy.

Q: A container contains 50 litres of milk. From that 8 litres of milk was taken out and replaced by water. This process was repeated further two times. How much milk is now contained by the container ? 2693 0

  • 1
    24.52 litres
    Correct
    Wrong
  • 2
    29.63 litres
    Correct
    Wrong
  • 3
    28.21 litres
    Correct
    Wrong
  • 4
    25.14 litres
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 2. "29.63 litres"
Explanation :

Answer: B) 29.63 litres Explanation: Given that container has 50 litres of milk.  After replacing 8 litres of milk with water for three times, milk contained in the container is:  ⇒501-8503 ⇒50×4250×4250×4250  = 29.63 litres.

Q: A constructor estimates that 4 people can paint Mr. Karthik's house in 6 days. If he uses 5 people instead of 4, how long will they take to complete the job ? 2692 0

  • 1
    3 days
    Correct
    Wrong
  • 2
    26/3 days
    Correct
    Wrong
  • 3
    13/4 days
    Correct
    Wrong
  • 4
    24/5 days
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 4. "24/5 days"
Explanation :

Answer: D) 24/5 days Explanation: we know that m1 x d1 = m2 x d2=> 4 x 6 = 5 x dwhere d = no. of days taken by 5 men to paintd = 24/5 days.

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully