Quantitative Aptitude Practice Question and Answer

Q: A driver of auto rickshaw makes a profit of 20% on every trip when he carries 3 passengers and the price of petrol is Rs. 30 a litre. Find the % profit for the same journey if he goes for 4 passengers per trip and the price of petrol reduces to Rs. 24 litres ? 2662 0

  • 1
    68%
    Correct
    Wrong
  • 2
    80%
    Correct
    Wrong
  • 3
    75%
    Correct
    Wrong
  • 4
    100%
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 4. "100%"
Explanation :

Answer: D) 100% Explanation: When 3 passengers income was 3xexpense= Rs.30 profit =20% of 30 = Rs.6 That means his earning is Rs.36. so that per passenger fare must be Rs.12. When 4 passengersearning = 12x4=Rs.48.expense =Rs.24.profit = Rs.24 = 100%

Q: If the sides of a triangle are 26 cm, 24 cm and 10 cm, what is its area ? 2662 0

  • 1
    108 sq.cm
    Correct
    Wrong
  • 2
    112 sq.cm
    Correct
    Wrong
  • 3
    116 sq.cm
    Correct
    Wrong
  • 4
    120 sq.cm
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 4. "120 sq.cm"
Explanation :

Answer: D) 120 sq.cm Explanation: The triangle with sides 26 cm, 24 cm and 10 cm is right angled, where the hypotenuse is 26 cm. Area of the triangle =1/2 x base x height => 1/2 x 24 x 10 = 120 sq.cm

Q: A constructor estimates that 4 people can paint Mr. Karthik's house in 6 days. If he uses 5 people instead of 4, how long will they take to complete the job ? 2654 0

  • 1
    3 days
    Correct
    Wrong
  • 2
    26/3 days
    Correct
    Wrong
  • 3
    13/4 days
    Correct
    Wrong
  • 4
    24/5 days
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 4. "24/5 days"
Explanation :

Answer: D) 24/5 days Explanation: we know that m1 x d1 = m2 x d2=> 4 x 6 = 5 x dwhere d = no. of days taken by 5 men to paintd = 24/5 days.

Q: Arun and Varun started business in partnership investing Rs. 20,000 and Rs. 15,000 respectively. After six months, Akhil joined them with Rs. 20,000. What will be Varun's share in the total profit of Rs. 25,000 earned at the end of 2 years from the starting of the business ? 2647 0

  • 1
    Rs. 7500
    Correct
    Wrong
  • 2
    Rs. 4520
    Correct
    Wrong
  • 3
    Rs. 8750
    Correct
    Wrong
  • 4
    Rs. 6350
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 1. "Rs. 7500"
Explanation :

Answer: A) Rs. 7500 Explanation: Arun : Varun : Akhil = (20000 x 24) : (15000 x 24) : (20000 x 18) = 4:3:3 B's share = 25000 x 3/10 = Rs. 7500.

Q: How many zeros are there from 1 to 10000 ? 2643 0

  • 1
    2893
    Correct
    Wrong
  • 2
    4528
    Correct
    Wrong
  • 3
    6587
    Correct
    Wrong
  • 4
    4875
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 1. "2893"
Explanation :

Answer: A) 2893 Explanation: For solving this problem first we would break the whole range in 5 sections 1) From 1 to 9Total number of zero in this range = 0 2) From 10 to 99Total possibilities = 9*1 = 9 ( here 9 is used for the possibilities of a non zero integer) 3) From 100 to 999 - three type of numbers are there in this range a) x00 b) x0x c) xx0 (here x represents a non zero number)Total possibilities for x00 = 9*1*1 = 9, hence total zeros = 9*2 = 18for x0x = 9*1*9 = 81, hence total zeros = 81similarly for xx0 = 81 total zeros in three digit numbers = 18 + 81 +81 = 180 4) From 1000 to 9999 - seven type of numbers are there in this rangea)x000 b)xx00 c)x0x0 d)x00x e)xxx0 f)xx0x g)x0xxTotal possibilities for x000 = 9*1*1*1 = 9, hence total zeros = 9*3 = 27 for xx00 = 9*9*1*1 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162 for x0x0 = 9*1*9*1 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162for x00x = 9*1*1*9 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162 for xxx0 = 9*9*9*1 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729for xx0x = 9*9*1*9 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729for x0xx = 9*1*9*9 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729total zeros in four digit numbers = 27 + 3*162 + 3*729 = 2700thus total zeros will be 0+9+180+2700+4 (last 4 is for 4 zeros of 10000)= 2893

Q: Five boxes of bananas sell for Rs. 30. how many boxes can you buy for Rs.9? 2638 0

  • 1
    2
    Correct
    Wrong
  • 2
    1.5
    Correct
    Wrong
  • 3
    1.25
    Correct
    Wrong
  • 4
    2.5
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 2. "1.5"
Explanation :

Answer: B) 1.5 Explanation: Given Five boxes of bananas sell for Rs. 30. => 1 Box of Bananas for = 30/5 = Rs. 6   Then, for Rs. 9 => 9/6 = 3/2 = 1.5   Hence, for Rs. 9, 1.5 box of bananas can buy.

Q: A container contains 50 litres of milk. From that 8 litres of milk was taken out and replaced by water. This process was repeated further two times. How much milk is now contained by the container ? 2637 0

  • 1
    24.52 litres
    Correct
    Wrong
  • 2
    29.63 litres
    Correct
    Wrong
  • 3
    28.21 litres
    Correct
    Wrong
  • 4
    25.14 litres
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 2. "29.63 litres"
Explanation :

Answer: B) 29.63 litres Explanation: Given that container has 50 litres of milk.  After replacing 8 litres of milk with water for three times, milk contained in the container is:  ⇒501-8503 ⇒50×4250×4250×4250  = 29.63 litres.

Q:

Mr. Khanna took a loan of Rs 10,000 on simple interest for two years at the rate 3% per annum. The total amount that he will be paying as interest in 2 year is 3% of his monthly salary. What his monthly salary?

2632 0

  • 1
    Rs 30,000
    Correct
    Wrong
  • 2
    Rs 16,000
    Correct
    Wrong
  • 3
    Rs 20,000
    Correct
    Wrong
  • 4
    Rs 12,000
    Correct
    Wrong
  • 5
    None of these
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 3. "Rs 20,000"
Explanation :

3% of SI=PRT/100

10,000*3*2/100= 3 of x
then x =20,000

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully