Quantitative Aptitude Practice Question and Answer
8Q: Find the next number in the given number series? 96, 95, 87, 78, ? 2376 05b5cc60ae4d2b4197774b5c9
5b5cc60ae4d2b4197774b5c9- 164false
- 257false
- 329false
- 414true
- Show Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 4. "14"
Explanation :
Answer: D) 14 Explanation: The given number series is 96, 95, 87, 78, ? It follows a pattern that, 9696 - 12 = 9595 - 23 = 95 - 8 = 8787 - 32 = 87 - 9 = 7878 - 43 = 78 - 64 = 14 Hence, the next number in the given number series is 14.
Q: A bus is running at 80 kmph without any stoppage. But, with stoppages its average speed is 60 km/hour. Find the time of stoppage by bus per hour. 2376 15d1994467619fe30b9d338a6
5d1994467619fe30b9d338a6- 112 minutesfalse
- 220 minutesfalse
- 330 minutesfalse
- 415 minutestrue
- Show Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 4. "15 minutes"
Q: A person takes a loan of Rs. 200 at 5% simple interest. He returns Rs.100 at the end of one year. In order clear his dues at the end of 2 years, he would pay : 2375 05b5cc77fe4d2b419777501d8
5b5cc77fe4d2b419777501d8- 1Rs. 100false
- 2Rs. 105false
- 3Rs. 115true
- 4Rs. 110false
- Show Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "Rs. 115"
Explanation :
Answer: C) Rs. 115 Explanation: Amount to be paid = Rs.100+200×5×1100+100×5×1100= Rs. 115.
Q: How many zeros are there from 1 to 10000 ? 2371 05b5cc741e4d2b4197774f9e0
5b5cc741e4d2b4197774f9e0- 12893true
- 24528false
- 36587false
- 44875false
- Show Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "2893"
Explanation :
Answer: A) 2893 Explanation: For solving this problem first we would break the whole range in 5 sections 1) From 1 to 9Total number of zero in this range = 0 2) From 10 to 99Total possibilities = 9*1 = 9 ( here 9 is used for the possibilities of a non zero integer) 3) From 100 to 999 - three type of numbers are there in this range a) x00 b) x0x c) xx0 (here x represents a non zero number)Total possibilities for x00 = 9*1*1 = 9, hence total zeros = 9*2 = 18for x0x = 9*1*9 = 81, hence total zeros = 81similarly for xx0 = 81 total zeros in three digit numbers = 18 + 81 +81 = 180 4) From 1000 to 9999 - seven type of numbers are there in this rangea)x000 b)xx00 c)x0x0 d)x00x e)xxx0 f)xx0x g)x0xxTotal possibilities for x000 = 9*1*1*1 = 9, hence total zeros = 9*3 = 27 for xx00 = 9*9*1*1 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162 for x0x0 = 9*1*9*1 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162for x00x = 9*1*1*9 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162 for xxx0 = 9*9*9*1 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729for xx0x = 9*9*1*9 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729for x0xx = 9*1*9*9 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729total zeros in four digit numbers = 27 + 3*162 + 3*729 = 2700thus total zeros will be 0+9+180+2700+4 (last 4 is for 4 zeros of 10000)= 2893
Q: A contractor undertook to complete a piece of work in 120 Days and employed 140 men upon it. At the end of 66 days only half of the work was done,so he put on 25 extra men. By how much time did he exceed the specific time ? 2370 05b5cc709e4d2b4197774f2ad
5b5cc709e4d2b4197774f2ad- 12 daystrue
- 23 daysfalse
- 34 daysfalse
- 45 daysfalse
- Show Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "2 days"
Explanation :
Answer: A) 2 days Explanation: work done=total number of person x number of days;half of work done = 140 x 66;For half of remaining work 25 extra men are added.Therefore, total men for half work remaining = 140 + 25 = 165;Let 2nd half work will be completed in K days;140 x 66 = 165 x KK = 122;Hence, extra days => 122-120 = 2days.
Q: P, Q, R, S, T and U are six consecutive odd numbers and their average is 52. What is the product of P and U ? 2369 05b5cc6b9e4d2b4197774d711
5b5cc6b9e4d2b4197774d711- 12212false
- 22154false
- 32349false
- 42679true
- Show Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 4. "2679"
Explanation :
Answer: D) 2679 Explanation: Let x, x+2, x+4, x+6, x+8 and x+10 are six consecutive odd numbers. Given that their average is 52 Then, x + x+2 + x+4 + x+6 + x+8 + x+10 = 52×6 6x + 30 = 312 x = 47 So Product = 47 × 57 = 2679
Q: How many 6-digit even numbers can be formed from the digits 1, 2, 3, 4, 5, 6 and 7 so that the digits should not repeat and the second last digit is even ? 2367 05b5cc731e4d2b4197774f7bf
5b5cc731e4d2b4197774f7bf- 1521false
- 2720true
- 3420false
- 4225false
- Show Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "720"
Explanation :
Answer: B) 720 Explanation: Let last digit is 2when second last digit is 4 remaining 4 digits can be filled in 120 ways, similarly second last digit is 6 remained 4 digits can be filled in 120 ways.so for last digit = 2, total numbers=240 Similarly for 4 and 6When last digit = 4, total no. of ways =240and last digit = 6, total no. of ways =240so total of 720 even numbers are possible.
Q: When Raj Tarun was born, his father was 32 years older than his brother and his mother was 25 years older than his sister. If Raj Tarun's brother is 6 years older than Raj Tarun and his mother is 3 years younger than his father, how old was Raj Tarun's sister when Raj Tarun was born ? 2365 05b5cc74ae4d2b4197774fa6d
5b5cc74ae4d2b4197774fa6d- 15false
- 210true
- 315false
- 48false
- Show Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "10"
Explanation :
Answer: B) 10 Explanation: Raj Tarun's age = 0 when he was born.Then, given his brother is 6 years old.Then his father is 6 + 32 = 38 when Raj Tarun was bornAnd his mother is 3 years yonger than his father => so his mother was 35 years old when Raj Tarun was bornand his sister is 25 year younger than his mother so Raj Tarun's sister was 10 years old when Raj Tarun was born.