Quantitative Aptitude Practice Question and Answer

Q: The average of the ages of Sumit, Krishna and Rishabh is 43 years and the average of the ages of Sumit, Rishabh and Rohit is 49 years. If Rohit is 54 years old, what is Krishna'a age ? 2516 0

  • 1
    48 yrs
    Correct
    Wrong
  • 2
    42 yrs
    Correct
    Wrong
  • 3
    40 yrs
    Correct
    Wrong
  • 4
    36 yrs
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 4. "36 yrs"
Explanation :

Answer: D) 36 yrs Explanation: Let present ages of Sumit=w, Krishna=x, Rishabh=y and Rohit=z , thenw+x+y = 43x3 = 129 ---(i) andw+y+z = 49x3 = 147 ---(ii)Subtracting (i) from (ii), (w+y+z) - (w+x+y)=147 -129 , z- x =18 ---(iii)Given Rohit's age => z = 54, so from (iii), x = 54-18 = 36

Q: In how many ways the word 'SCOOTY' can be arranged such that 'S' and 'Y' are always at two ends? 2514 0

  • 1
    720
    Correct
    Wrong
  • 2
    360
    Correct
    Wrong
  • 3
    120
    Correct
    Wrong
  • 4
    24
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 4. "24"
Explanation :

Answer: D) 24 Explanation: Given word is SCOOTY ATQ, Except S & Y number of letters are 4(C 2O's T) Hence, required number of arrangements = 4!/2! x 2! = 4! = 4 x 3 x 2 = 24 ways.

Q: A box contains 4 different black balls, 3 different red balls and 5 different blue balls. In how many ways can the balls be selected if every selection must have at least 1 black ball and one red ball ? 2510 0

  • 1
    24 - 1
    Correct
    Wrong
  • 2
    2425-1
    Correct
    Wrong
  • 3
    (24-1)(23-1)25
    Correct
    Wrong
  • 4
    None
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 3. "(24-1)(23-1)25"
Explanation :

Answer: C) C Explanation: It is explicitly given that all the 4 black balls are different, all the 3 red balls are different and all the 5 blue balls are different. Hence this is a case where all are distinct objects.   Initially let's find out the number of ways in which we can select the black balls. Note that at least 1 black ball must be included in each selection.   Hence, we can select 1 black ball from 4 black ballsor 2 black balls from 4 black balls.or 3 black balls from 4 black balls.or 4 black balls from 4 black balls.   Hence, number of ways in which we can select the black balls   = 4C1 + 4C2 + 4C3 + 4C4= 24-1 ........(A)   Now let's find out the number of ways in which we can select the red balls. Note that at least 1 red ball must be included in each selection.   Hence, we can select 1 red ball from 3 red ballsor 2 red balls from 3 red ballsor 3 red balls from 3 red balls   Hence, number of ways in which we can select the red balls= 3C1 + 3C2 + 3C3=23-1........(B)   Hence, we can select 0 blue ball from 5 blue balls (i.e, do not select any blue ball. In this case, only black and red balls will be there)or 1 blue ball from 5 blue ballsor 2 blue balls from 5 blue ballsor 3 blue balls from 5 blue ballsor 4 blue balls from 5 blue ballsor 5 blue balls from 5 blue balls.   Hence, number of ways in which we can select the blue balls= 5C0 + 5C1 + 5C2 + … + 5C5= 25..............(C)   From (A), (B) and (C), required number of ways=  2524-123-1

Q: The circumference of a circular base of Cylinder is 44 cm and its hight is 15 cm. Then the volume of the cylinder is? 2506 0

  • 1
    2759 cub. cm
    Correct
    Wrong
  • 2
    2247 cub. cm
    Correct
    Wrong
  • 3
    2614 cub. cm
    Correct
    Wrong
  • 4
    2311 cub. cm
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 4. "2311 cub. cm"
Explanation :

Answer: D) 2311 cub. cm Explanation: Given Circumference of a circular base of a cylinder = 44 cm We know that Circumference of a circle = 2πr = 44⇒r = 22π Now given the height of a cylinder h = 15 cm Volume of a cylinder V = πr2h = π22π215 = 22 x 22 x 153.14 = 2311 cm3.

Q: Buses start from a bus terminal with a speed of 20 km/hr at intervals of 10 minutes. What is the speed of a man coming from the opposite direction towards the bus terminal if he meets the buses at intervals of 8 minutes? 2501 0

  • 1
    5 kmph
    Correct
    Wrong
  • 2
    6 kmph
    Correct
    Wrong
  • 3
    7.5 kmph
    Correct
    Wrong
  • 4
    8 kmph
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 1. "5 kmph"
Explanation :

Answer: A) 5 kmph Explanation: Let p be the speed of man in kmph According to the given data in the question, Distance travelled by bus in 10 min with 20 kmph == Distance travelled by man in 8 min with (20 + p) kmph in opposite direction => 20 x 10/60 = 8/60 (20 + p) => 200 = 160 + 8p => p = 40/8 = 5 kmph.

Q: If a quarter kg of carrots costs 60 paise, how many paise will 200 gms cost ? 2497 0

  • 1
    78 paise
    Correct
    Wrong
  • 2
    48 paise
    Correct
    Wrong
  • 3
    54 paise
    Correct
    Wrong
  • 4
    62 paise
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 2. "48 paise"
Explanation :

Answer: B) 48 paise Explanation: Quarter of Kg means 250 gm Less weight, less price (Direct Proportion) So, 250 : 200 :: 60 : x => x = 48 So 200 gm will cost 48 paise.

Q: A dishonest dealer professes to sell his good at cost price, but he uses a weight of 800 gm. For one kg. Find his gain percent? 2493 0

  • 1
    20
    Correct
    Wrong
  • 2
    25
    Correct
    Wrong
  • 3
    40
    Correct
    Wrong
  • 4
    10
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 2. "25"

Q: A certain sum of money is invested for one year at a certain rate of simple interest. If the rate of interest is 3% higher, then the invest earned will be 25% more than the interest earned earlier. What is the earlier rate of interest ? 2485 0

  • 1
    4% p.a.
    Correct
    Wrong
  • 2
    6% p.a.
    Correct
    Wrong
  • 3
    8% p.a.
    Correct
    Wrong
  • 4
    12% p.a.
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 4. "12% p.a."
Explanation :

Answer: D) 12% p.a. Explanation: If the interest earned is 25% more than the earlier interest then the rate of interest also should be 25% higher than the earlier rate. Let the earlier rate of interest be x%. Now it will be (x + 3)% % increase = (x + 3) - x/x * 100 = 25=> x = 12%

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully