Quantitative Aptitude Practice Question and Answer
8Q: Three numbers are in the ratio of 3:4:5 and their L.C.M is 3600.Their HCF is: 2326 05b5cc783e4d2b41977750200
5b5cc783e4d2b41977750200- 140false
- 260true
- 3100false
- 4120false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "60"
Explanation :
Answer: B) 60 Explanation: Let the numbers be 3x, 4x, 5x. Then, their L.C.M = 60x. So, 60x=3600 or x=60. Therefore, The numbers are (3 x 60), (4 x 60), (5 x 60). Hence,required H.C.F=60
Q: Which expression is equivalent to i233? 2325 05b5cc645e4d2b4197774bbd1
5b5cc645e4d2b4197774bbd1- 1itrue
- 21false
- 3-ifalse
- 4-1false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "i"
Explanation :
Answer: A) i Explanation: We know that, i2 = -1i3 = i2 x i = -1 x i = -ii4 = i2 x i2 = -1 x -1 = 1Hence, i233 =i4 x 58 + 1 = i232 x i1 = 1 x i = i
Q: A Conical tent was erected by the army at a base camp with height 3 m and base diameter 10 m. If every person requires 3.92 cu.m air, then how many persons can be seated in that tent approximately? 2324 05b5cc6bfe4d2b4197774da97
5b5cc6bfe4d2b4197774da97- 120true
- 219false
- 317false
- 422false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "20"
Explanation :
Answer: A) 20 Explanation: Given height of the conical tent = 3 m Diameter = 10 => Radius = D/2 = 10/2 = 5 m Now, as the tent is in the conical form Volume of the conical tent = πr2h3 => (22 x 5 x 5 x 3) / (7 x 3) = 22 x 25/7 = 78.54 cu.m Given each person requires 3.92 cu.m of air => Number of persons can be seated in the tent = 78.54/3.92 = 20.03 =~ 20
Q: A box contains 5 green, 4 yellow and 5 white pearls. Four pearls are drawn at random. What is the probability that they are not of the same colour ? 2324 05b5cc774e4d2b4197775001b
5b5cc774e4d2b4197775001b- 111/91false
- 24/11false
- 31/11false
- 490/91true
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 4. "90/91"
Explanation :
Answer: D) Option D Explanation: Let S be the sample space. Then,n(s) = number of ways of drawing 4 pearls out of 14 = C414 ways = 14×13×12×114×3×2×1= 1001 Let E be the event of drawing 4 pearls of the same colour.Then, E = event of drawing (4 pearls out of 5) or (4 pearls out of 4) or (4 pearls out of 5) ⇒C15+ C44+ C15 = 5+1+5 =11 P(E) = n(E)n(S)=111001=191 Required probability = 1-191=9091
Q: What will be the cost of building a fence around a square plot with area equal to 289 sq ft, if the price per foot of building the fence is Rs. 58 ? 2322 05b5cc6e9e4d2b4197774ee15
5b5cc6e9e4d2b4197774ee15- 1Rs. 3748false
- 2Rs. 3847false
- 3Rs. 3944true
- 4Rs. 3154false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "Rs. 3944"
Explanation :
Answer: C) Rs. 3944 Explanation: Let the side of the square plot be 'a' ft.Given area of the plot (a x a) = 289 => a = 17Length of the fence = Perimeter of the plot = 4a = 68 ft.Cost of building the fence = 68 x 58 = Rs. 3944.
Q: Find the Odd One Out? 4, 6, 12, 30, 81, 315. 2322 05b5cc6aae4d2b4197774cf56
5b5cc6aae4d2b4197774cf56- 16false
- 212false
- 381true
- 4315false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "81"
Explanation :
Answer: C) 81 Explanation: Given the number series is 4, 6, 12, 30, 81, 315. Here it follows a pattern that 4 4 x 1.5 = 6 6 x 2 = 12 12 x 2.5 = 30 30 x 3 = 90 not equals to 81 90 x 3.5 = 315 Hence the odd one in the series is 81.
Q: The average temperature for Monday, Tuesday, Wednesday and Thursday was 48 degrees and for Tuesday, Wednesday, Thursday and Friday was 46 degrees. If the temperature on Monday was 42 degrees. Find the temperature on Friday ? 2320 05b5cc6e7e4d2b4197774ed83
5b5cc6e7e4d2b4197774ed83- 134true
- 236false
- 338false
- 440false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "34"
Explanation :
Answer: A) 34 Explanation: M + Tu + W + Th = 4 x 48 = 192Tu + W + Th + F = 4 x 46 = 184M = 42Tu + W + Th = 192 - 42 = 150F = 184 – 150 = 34
Q: A box contains 90 screws each of 100 gms and 100 bolts each of 150 gms. If the entire box weighs 35.5 kg, then the weight of the empty box is ? 2319 05b5cc731e4d2b4197774f7e2
5b5cc731e4d2b4197774f7e2- 110.5 kgsfalse
- 212 kgsfalse
- 39.6 kgsfalse
- 411.5 kgstrue
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 4. "11.5 kgs"
Explanation :
Answer: D) 11.5 kgs Explanation: Screws weight = 90x100 = 9000gmsbolts weight = 100 x 150 = 15000gmsweight = screws + bolts => 24000 gms =>24 kgGiven entire box weight = 35.5kgempty box = entire box weight - weight => 35.5kg - 24kg => 11.5kgso the empty box is 11.5kg.

