Quantitative Aptitude Practice Question and Answer
8Q: The average age of the district level hockey team of eleven is 22 years.The average age gets increased by 1 year when the coach age is also included.what is the age of the coach ? 1981 05b5cc705e4d2b4197774f24e
5b5cc705e4d2b4197774f24e- 133 yrsfalse
- 234 yrstrue
- 335 yrsfalse
- 436 yrsfalse
- Show Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "34 yrs"
Explanation :
Answer: B) 34 yrs Explanation: Total age of players in team = 22 x 11 = 242When coach is included, total members = 12, Avg age increases by one becomes 23Total age when coach is included = 23x12 = 276Age of coach = 276-242 = 34 yrs.
Q: A man walks 6 km at a speed of 112kmph, runs 8 km at a speed of 2 kmph and goes by bus another 32 km. Speed of the bus is 8 kmph. Find the average speed of the man in kmph. 1980 05b5cc764e4d2b4197774fd8a
5b5cc764e4d2b4197774fd8a- 14314false
- 24213true
- 32413false
- 43414false
- Show Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "4213"
Explanation :
Answer: B) Option B Explanation: Man walked 6 km at 1.5 kmph, again he walked 8 km at speed of 2 kmph and 40 km at a speed of 8kmphtime taken indivisually: => 6/1.5 = 4 m=> 8/2 = 4 m=> 40/8 = 5 m Average speed of man= total distance/ total time=> 54/13 = 4213 kmph
Q: Arun is a cashew merchant in Telangana. He has cashews in sealed wooden boxes of 10kg each. The price of the cashew increases by Rs.20 per kg for every year, but at the same time, 10% of the cashews are eaten by rodents every year. If the price of a 1 kg of fresh cashew is Rs.120, what is the change in his profits if he sells a sealed box after one year of storage, rather than selling it fresh ? (In Rs.) 1979 05b5cc728e4d2b4197774f719
5b5cc728e4d2b4197774f719- 1Rs. 60true
- 2Rs. 54false
- 3Rs. 80false
- 4Rs. 75false
- Show Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "Rs. 60"
Explanation :
Answer: A) Rs. 60 Explanation: Price of 1kg fresh cashew = Rs.120Therefore, price of 10kg = Rs.120 x 10 = Rs.1200 10% of 10kg which eaten by rodents = 10 x 10/100 = 1kg. So, End of Year he had 10kg - 1kg = 9kg So, he sells that 9kg with Rs.20 per kg profit = 9 x 140 = 1260. He buy 10kg wooden box with cashew for Rs.1200 and sell that for Rs. 1260 So, profit = 1260 - 1200 = Rs.60 more money he get.
Q: Find the missing number in the given number series? 5 11 21 44 ? 175 1979 05b5cc6a2e4d2b4197774cb99
5b5cc6a2e4d2b4197774cb99- 186true
- 278false
- 394false
- 4102false
- Show Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "86"
Explanation :
Answer: A) 86 Explanation: Here the given number series is 5 11 21 44 ? 175 Now the given series follows a pattern, that x2 + 1, x2 - 1, x2 + 2, x2 - 2, x2 + 3, x2 - 3,... Then the missing number is x2 - 2 = 44 x 2 - 2 = 88 - 2 = 86 Hence, the missing number in the number series is 86.
Q: The difference between the time taken by two trains to travel a distance of 350 km is 2 hours 20 minutes. If the difference between their speeds is 5 km/hr, what is the speed of faster train ? 1977 05b5cc6c9e4d2b4197774df6a
5b5cc6c9e4d2b4197774df6a- 136 kmphfalse
- 230 kmphtrue
- 334 kmphfalse
- 440 kmphfalse
- Show Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "30 kmph"
Explanation :
Answer: B) 30 kmph Explanation: Let the speed of the faster train be 'S' kmph Then speed of the slower train will be '(S-5)' kmph Time taken by faster train = 350/S hrs Time taken by slower train = 350/(S-5) hrs 350s-5 - 350s = 2 hrs 20 min = 213 = 73 => S = 30 km/hr.
Q: 2.5, 3.5, 9, 40, ? Find the next number in the above-given series? 1977 05b5cc6bae4d2b4197774d7df
5b5cc6bae4d2b4197774d7df- 1316false
- 2328true
- 3323false
- 4340false
- Show Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "328"
Explanation :
Answer: B) 328 Explanation: 2.5 × 1 + 1 = 3.5 3.5 × 2 + 2 = 9 9 × 4 + 4 = 40 40 × 8 + 8 = 328
Q: If (2a + 3b)/(5a - 3b) = 23/5 , then the value of ba is ? 1975 05b5cc761e4d2b4197774fd39
5b5cc761e4d2b4197774fd39- 15false
- 24false
- 320true
- 428false
- Show Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "20"
Explanation :
Answer: C) 20 Explanation: Given (2a + 3b)/(5a - 3b) = 23/5 => 10a + 15b = 115a - 69b=> 105a = 84b => 5a = 4b a/b = 4/5 => a=4 & b=5=> bxa = 5x4 = 20.
Q: 80 litres of diesel is required to travel 800 km using a 800 cc engine. If the volume of diesel required to cover a distance varies directly as the capacity of the engine, then how many litres of diesel is required to travel 1000 kms using 1200 cc engine ? 1972 05b5cc6d3e4d2b4197774e4c8
5b5cc6d3e4d2b4197774e4c8- 1120 litfalse
- 2140 litfalse
- 3110 litfalse
- 4150 littrue
- Show Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 4. "150 lit"
Explanation :
Answer: D) 150 lit Explanation: To cover a distance of 800 kms using a 800 cc engine, the amount of diesel required = 80 litres. => the amount of diesel required to cover a distance of 1000 kms = 1000 x 80/800 = 100 litres However, the vehicle uses a 1200 cc engine and it is given that the amount of diesel required varies directly as the engine capacity. i.e., for instance, if the capacity of engine doubles, the diesel requirement will double too. Therefore, with a 1200 cc engine, quantity of diesel required = 1200/800 x 100 = 150 litres.