Quantitative Aptitude Practice Question and Answer

Q: In a daily morning walk three persons step off together. their steps measure 75 cm, 80 cm and 85 cm respectively. What is the minimum distance each should walk so that thay can cover the distance in complete steps  ? 1578 0

  • 1
    222 m 44 cm
    Correct
    Wrong
  • 2
    204 m
    Correct
    Wrong
  • 3
    201 m 21 cm
    Correct
    Wrong
  • 4
    208 m
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 2. "204 m"
Explanation :

Answer: B) 204 m Explanation: To find the minimum distance, we have to get the LCM of 75, 80, 85 Now, LCM of 75, 80, 85 = 5 x 15 x 16 x 17 = 20400 Hence, the minimum distance each should walk so that thay can cover the distance in complete steps = 20400 cms = 20400/100 = 204 mts.

Q: Two numbers are in the ratio 3 : 7. If 6 be added to each of them, then they are in the ratio 5 : 9. Find the numbers ? 1756 0

  • 1
    11 & 17
    Correct
    Wrong
  • 2
    7 & 17
    Correct
    Wrong
  • 3
    9 & 21
    Correct
    Wrong
  • 4
    13 & 23
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 3. "9 & 21"
Explanation :

Answer: C) 9 & 21 Explanation: Let the two numbers be x and y Given x : y = 3 : 7 .....(1) Now, x+6 : y+6 = 5 : 9 .....(2) From (1), x = 3y/7 From (2), 5y - 9x = 24 => 5y - 9(3y/7) = 24 => y = 21 => From(1), x = 9 Hence, the two numbers be 9 and 21

Q: The mean of 100 observations is 40. It is found that an observation 84 was misread as 48. Then the correct mean is ? 1657 0

  • 1
    40.36
    Correct
    Wrong
  • 2
    41.24
    Correct
    Wrong
  • 3
    41.92
    Correct
    Wrong
  • 4
    42.05
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 1. "40.36"
Explanation :

Answer: A) 40.36 Explanation: Given, mean of 100 observations is 40 => Total of 100 observations = 40 x 100 = 4000 84 is misread as 48 => Difference = 84 - 48 = 36 => Now, new total of 100 observations = 4000 + 36 = 4036 Correct Mean = 4036/100 = 40.36

Q: A Conical tent was erected by the army at a base camp with height 3 m and base diameter 10 m. If every person requires 3.92 cu.m air, then how many persons can be seated in that tent approximately? 2324 0

  • 1
    20
    Correct
    Wrong
  • 2
    19
    Correct
    Wrong
  • 3
    17
    Correct
    Wrong
  • 4
    22
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 1. "20"
Explanation :

Answer: A) 20 Explanation: Given height of the conical tent = 3 m Diameter = 10 => Radius = D/2 = 10/2 = 5 m  Now, as the tent is in the conical form Volume of the conical tent = πr2h3  => (22 x 5 x 5 x 3) / (7 x 3)  = 22 x 25/7  = 78.54 cu.m  Given each person requires 3.92 cu.m of air  => Number of persons can be seated in the tent = 78.54/3.92 = 20.03 =~ 20

Q: 12 students of class IX took part in GK quiz. If the number of boys is 4 more than the number of girls. Find the number of boys and girls took part in the quiz ? 1688 0

  • 1
    7, 5
    Correct
    Wrong
  • 2
    9, 3
    Correct
    Wrong
  • 3
    8, 4
    Correct
    Wrong
  • 4
    6, 6
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 3. "8, 4"
Explanation :

Answer: C) 8, 4 Explanation: Let the number of girls = x => x + x + 4 = 12 => 2x = 8 => x = 4 => Number of girls = 4 => Number of boys = 4 + 4 = 8

Q: A boat whose speed in still water is 9 kmph, goes 12 km downstream and comes back in 3 hrs. Find the speed of the stream? 1214 0

  • 1
    1 kmph
    Correct
    Wrong
  • 2
    3 kmph
    Correct
    Wrong
  • 3
    5 kmph
    Correct
    Wrong
  • 4
    4 kmph
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 2. "3 kmph"
Explanation :

Answer: B) 3 kmph Explanation: Let the speed of the stream = x kmph   From the given data,    129+x+129-x=3 hrs 3x2 = 27   => x = 3 kmph   Therefore, the speed of the stream = 3 kmph

Q: Sreya bought a plot for Rs. 6,00,000,  then sold half of the plot at 10 % profit and rest at 15% profit. What is the total profit % that Sreya gain? 1413 0

  • 1
    13.8 %
    Correct
    Wrong
  • 2
    11.4 %
    Correct
    Wrong
  • 3
    12.5 %
    Correct
    Wrong
  • 4
    14.5 %
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 3. "12.5 %"
Explanation :

Answer: C) 12.5 % Explanation: 10% profit at half plot = 600000/2 x 10/100 = Rs. 30,000 15% profit at remaining half plot = 600000/2 x 15/100 = Rs. 45,000 Now, total profit = 30000 + 45000 = 75000 Profit % = 75000/600000 x 100 = 12.5 %

Q: A town has a population of 4000 requires 140 liters of water per head. It has a tank measuring 18m x 12m x 8m. The water of this tank will suffice for ____ days? 1487 0

  • 1
    3
    Correct
    Wrong
  • 2
    4
    Correct
    Wrong
  • 3
    5
    Correct
    Wrong
  • 4
    2
    Correct
    Wrong
  • Show AnswerHide Answer
  • Workspace

Answer : 1. "3"
Explanation :

Answer: A) 3 Explanation: Water required = 4000 x 140 = 560000 lit = 560 cu.m (1 cu.m = 1000 lit) Volume of tank = 18 x 12 x 8 = 1728 cu.m Water of this tank will suffice for = 1728/560 = 3 days.

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully

      Report Error

    Please Enter Message
    Error Reported Successfully