Quantitative Aptitude Practice Question and Answer
8Q: Running 3/4th of his usual rate, a man is 15min late. Find his usual time in hours ? 2864 05b5cc6d8e4d2b4197774e782
5b5cc6d8e4d2b4197774e782- 12/3 hrsfalse
- 23/4 hrstrue
- 31/3 hrsfalse
- 41/4 hrsfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "3/4 hrs"
Explanation :
Answer: B) 3/4 hrs Explanation: Walking at 3/4th of usual rate implies that time taken would be 4/3th of the usual time. In other words, the time taken is 1/3rd more than his usual time so 1/3rd of the usual time = 15minor usual time = 3 x 15 = 45min = 45/60 hrs = 3/4 hrs.
Q: The concentration of glucose in three different mixtures (glucose and alcohol) is 12,35 and 45 respectively. If 2 litres, 3 litres and 1 litre are taken from these three different vessels and mixed. What is the ratio of glucose and alcohol in the new mixture? 2849 05b5cc6b9e4d2b4197774d76b
5b5cc6b9e4d2b4197774d76b- 13:2true
- 24:3false
- 32:3false
- 43:4false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "3:2"
Explanation :
Answer: A) 3:2 Explanation: Concentration of glucose are in the ratio = 12:35:45 Quantity of glucose taken from A = 1 liter out of 2 Quantity of glucose taken from B = 3/5 x 3 = 1.5 lit Quantity of glucose taken from C = 0.8 lit So, total quantity of glucose taken from A,B and C = 3.6 lit So, quantity of alcohol = (2 + 3 + 1) - 3.6 = 2.4 lit Ratio of glucose to alcohol = 3.6/2.4 = 3:2
Q: How many prime numbers exist in 65×359×113 ? 2840 05b5cc77fe4d2b419777501ab
5b5cc77fe4d2b419777501ab- 129false
- 231true
- 333false
- 427false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 2. "31"
Explanation :
Answer: B) 31 Explanation: Given 65×359×113 ⇒2×35×5×79×113 ⇒25×35×59×79×113 Thus, there are (5 + 5 + 9 + 9 + 3)= 31 prime numbers.
Q: A bus is running at 75 kmph without any stoppage. But, with stoppages its average speed is 60 kmph. Find the time of stoppage by bus per hour. 2838 05d15ed1d5fdb2c68495d9dee
5d15ed1d5fdb2c68495d9dee- 110 minutesfalse
- 215 minutesfalse
- 312 minutestrue
- 420 minutesfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "12 minutes"
Q: A person takes a loan of Rs. 200 at 5% simple interest. He returns Rs.100 at the end of one year. In order clear his dues at the end of 2 years, he would pay : 2833 05b5cc77fe4d2b419777501d8
5b5cc77fe4d2b419777501d8- 1Rs. 100false
- 2Rs. 105false
- 3Rs. 115true
- 4Rs. 110false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 3. "Rs. 115"
Explanation :
Answer: C) Rs. 115 Explanation: Amount to be paid = Rs.100+200×5×1100+100×5×1100= Rs. 115.
Q: In a hostel, there was food for 1000 students for one month. After 10 days, 1000 more students joined the hostel. How long would the students be able to carry on with the remaining food? 2818 05b5cc774e4d2b41977750025
5b5cc774e4d2b41977750025- 110 daystrue
- 215 daysfalse
- 320 daysfalse
- 45 daysfalse
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "10 days"
Explanation :
Answer: A) 10 days Explanation: After 10 days, the remaining food would be sufficient for the 1000 students for 20 more days -->If 1000 more students are added, it shall be sufficient for only 10 days (as the no. of students is doubled, the days are halved).
Q: How many zeros are there from 1 to 10000 ? 2814 05b5cc741e4d2b4197774f9e0
5b5cc741e4d2b4197774f9e0- 12893true
- 24528false
- 36587false
- 44875false
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 1. "2893"
Explanation :
Answer: A) 2893 Explanation: For solving this problem first we would break the whole range in 5 sections 1) From 1 to 9Total number of zero in this range = 0 2) From 10 to 99Total possibilities = 9*1 = 9 ( here 9 is used for the possibilities of a non zero integer) 3) From 100 to 999 - three type of numbers are there in this range a) x00 b) x0x c) xx0 (here x represents a non zero number)Total possibilities for x00 = 9*1*1 = 9, hence total zeros = 9*2 = 18for x0x = 9*1*9 = 81, hence total zeros = 81similarly for xx0 = 81 total zeros in three digit numbers = 18 + 81 +81 = 180 4) From 1000 to 9999 - seven type of numbers are there in this rangea)x000 b)xx00 c)x0x0 d)x00x e)xxx0 f)xx0x g)x0xxTotal possibilities for x000 = 9*1*1*1 = 9, hence total zeros = 9*3 = 27 for xx00 = 9*9*1*1 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162 for x0x0 = 9*1*9*1 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162for x00x = 9*1*1*9 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162 for xxx0 = 9*9*9*1 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729for xx0x = 9*9*1*9 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729for x0xx = 9*1*9*9 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729total zeros in four digit numbers = 27 + 3*162 + 3*729 = 2700thus total zeros will be 0+9+180+2700+4 (last 4 is for 4 zeros of 10000)= 2893
Q: There are 44 students in a hostel, due to the administration, 15 new students has joined. The expense of the mess increase by Rs. 33 per day. While the average expenditure per head diminished by Rs. 3, what was the original expenditure of the mess ? 2807 05b5cc74ae4d2b4197774fa9f
5b5cc74ae4d2b4197774fa9f- 1Rs. 404false
- 2Rs. 514false
- 3Rs. 340false
- 4Rs. 616true
- Show AnswerHide Answer
- Workspace
- SingleChoice
Answer : 4. "Rs. 616"
Explanation :
Answer: D) Rs. 616 Explanation: Let the average expenditure per head be Rs. pNow, the expenditure of the mess for old students is Rs. 44pAfter joining of 15 more students, the average expenditure per head is decreased by Rs. 3 => p-3Here, given the expenditure of the mess for (44+15 = 59) students is increased by Rs. 33Therefore, 59(p-3) = 44p + 3359p - 177 = 44p + 3315p = 210 => p = 14Thus, the expenditure of the mess for old students is Rs. 44p = 44 x 14 = Rs. 616.

